Cyfryzacja: Jaka przyszłość czeka branżę drzewną i meblarską?

proto_lab: projekt badawczy TH Rosenheim i Grupy HOMAG

Cyfryzacja – temat na czasie, aktualny i bardzo często poruszany w branży drzewnej. Tam, gdzie niektóre firmy korzystają w procesie produkcji  z najnowocześniejszych rozwiązań (jak np. tablet), inni wykonują swoją pracę mniej automatycznie – w oparciu o ręcznie przygotowywane listy zamówień. Każdy sposób ma swoje wady i zalety. Jak znaleźć złoty środek? Tak jak różne są firmy, tak różne są podejścia do optymalizacji procesu produkcji. Do takich wniosków doprowadziły badania nad projektem “proto_lab” przeprowadzone przez ośrodek badawczy TH Rosenheim wspólnie z firmą HOMAG. W najbliższych miesiącach HOMAG zaprezentuje rozwiązania, które z sukcesem zakończyły etap badawczy. Już podczas targów LIGNA będzie można zapoznać się z koncepcjami składającymi się z poszczególnych modułów maszyn, sprzętem i aplikacjami, które ściśle ze soba współpracują. Oznacza to, że każdy znajdzie odpowiednie rozwiązanie dla siebie. Sprzęt, który ma usprawnić proces produkcji, odgrywa tutaj istotną rolę.

Szansa dla małych i średnich zakładów produkcyjnych

Jakie możliwości oferują rozwiązania cyfrowe małym i średnich zakładom produkcyjnych już teraz, a jakie w przyszłości?
Możliwości odpowiedzi jest wiele:

  • Przenoszenie danych produkcyjnych np. do pilarki panelowej w formie zoptymalizowanych planów rozkroju, jest już faktem. Ale jak wyglądałaby całość, gdyby dane dostępne były w systemie za pomocą jednego kliknięcia? Dzięki inteligentnym rozwiązaniom cyfrowym jest to możliwe.
  • Dodatkowo dostępne są systemy ułatwiające pracę, jednym z nich jest wprowadzony przez HOMAG system obsługi intelliGuide, który optymalizuje proces obróbki
  • Kolejnym krokiem jest wsparcie systemów ręcznej obsługi…
  • …za pomocą rozwiązań cyfrowych, które umożliwiają obsługę maszyny bez udziału operatora

proto_lab: od teorii do praktyki

Jak będzie wyglądać produkcja w przyszłości? Eksperci w ramach wspólnego projektu badawczego spróbowali odpowiedzieć na to pytanie. Przeprowadzono ekspertyzy, analizy i opracowano praktyczne rozwiązania cyfrowe, które mają usprawnić procesy produkcyjne. Zespół badawczy składał się z ekspertów TH Rosenheim czterech specjalności, ekspertów z Grupy HOMAG oraz innych partnerów z branży, jak również Seeoner Kreis.

Gniazdo na miarę potrzeb klienta

Głównym założeniem projektu proto_lab jest stworzenie gniazda przyszłości. Oprócz samego pomysłu, w praktyczny sposób wdrożono i przetestowano najistotniejsze pomysły. Wszystko to odbywało się w ścisłej współpracy z klientem i jego zapotrzebowaniem. Takie podejście do przeprowadzanych badań i rozwoju jest nowe, ale ma ogromny potencjał w szukaniu praktycznych i szytych na miarę rozwiązań.

HOMAG: od pomysłu do realizacji

Dla firmy HOMAG projekt badawczy proto_lab jest szczególnie ekscytujący. Jako światowy producent maszyn i urządzeń do obróbki drewna, dostawca nowoczesnych rozwiązań softwareowych i cyfrowych, nie tylko korzysta z pomysłów, ale otrzymuje gotowe rozwiązania w postaci prototypów.
HOMAG wykorzystuje najlepsze pomysły, rozwija je dalej i przekształca w nowoczesne produkty cyfrowe.
Obecnie wiele prototypów jest już w wersji testowej u klientów. Po zaopiniowaniu danego produktu wraca on do działu rozwoju produktu. W połączeniu z istniejącym oprogramowaniem i własnymi rozwiązaniami cyfrowymi, które zostały już wdrożone w procesy produkcji, firma HOMAG jest w stanie zaoferować małym i średnim zakładom produkcyjnym kompleksowe rozwiązania miarę XXI wieku.

Czegoś takiego jeszcze nie było: regały do sortowania

Oprócz aplikacji, HOMAG oferuje swoim klientom także odpowiednie urządzenia wspomagające procesy produkcyjne. Należą do nich na przykład regały do sortowania, które służą wsparciem podczas sortowania elementów. Niezbędne w procesie produkcji dokumenty takie jak. np. listy elementów, rysunki i pliki z rozszerzeniem .MPR można otrzymać bezpłatnie od firmy HOMAG.

LIGNA 2019: zmierzać w kierunku cyfryzacji

Od teorii po praktykę: przekonać się będzie można o tym, już na tegorocznych targach LIGNA.
HOMAG zaproponuje wysoce wydajne koncepcje składające się z połączenia maszyny, sprzętu i aplikacji.

Każda koncepcja daje wiele możliwości. Niezależnie od wielkości zakładu produkcyjnego, każdy znajdzie rozwiązanie “szyte na własną miarę“!.

 

Źródło: Homag Polska

KONTAKT