Firma Walter Bosch GmbH wyznacza nowe trendy i poszerza horyzonty

Właściciel Norbert Bosch zainwestował w nowoczesne oprogramowanie.

ControllerMES to pierwsze oprogramowanie, które zachwyciło mnie od samego początku Norbert Bosch, Walter Bosch GmbH

Redaktor: redaktor naczelny BM Christian Närdemann. BM-Online

Ale to dopiero początek…

Norbert Bosch (49) jest jednym z tych, dla których praca to sens życia. W 2002 przejął on od swojego ojca Waltera założony w 1954 roku, zakład. Bosch specjalizuje się w projektowaniu wnętrz i kompletnym wyposażaniu banków, biur, sklepów i hoteli, jak również w produkcji wysokiej jakości mebli dla klientów indywidualnych. Firma mająca swoją siedzibę w Rühlingstetten dostarcza również części dla przemysłu meblarskiego i zakładów stolarskich.

Technologia pojedynczego egzemplarza staje się faktem

Szef 30 osobowej firmy tak wypowiada się o działalności swojego przedsiębiorstwa: „Zajmujemy się produkcją pojedynczych elementów. Minimalna ilość elementów? Dla nas takie pojęcie nie istnieje. W przeciwieństwie do przemysłu meblarskiego, przemysł stolarski nie wymaga produkcji seryjnej. Wystarczy jedna sztuka i – gotowe. Stolarze zamawiają u nas elementy meblowe dopasowane do ich indywidualnych potrzeb i dopasowane do ostatecznej konstrukcji i okuć.”

To jasne przesłanie, które świadczy o tym, że nie ma rzeczy niemożliwych. W tym biznesie liczy się nie tylko technologia, ale także wysoka jakość, niezawodność, terminowość dostaw, elastyczność i oczywiście doskonała obsługa.

Jak widać, Norbert Bosch i jego załoga doskonale wiedzą o co chodzi. Ich działalność ma zasięg globalny i rozciąga się nie tylko na sąsiednie kraje takie jak Austria, Szwajcaria, Francja, Holandia, ale również dociera do Stanów Zjednoczonych.

Nie tylko nowoczesne maszyny

Mówi się, że z pustego to i Salomon nie naleje. Za wieloma możliwościami i obietnicami stoi także doskonale przemyślana i wydajna infrastruktura. Nowoczesne maszyny wykorzystywane do produkcji większej ilości elementów to warunek konieczny, aby produkcja była wydajna i na wysokim poziomie.

Perfekcyjna obróbka krawędzi

Norbert Bosch jest znanym wielbicielem firmy HOMAG. Praktycznie wszystkie maszyny i urządzenia w jego zakładzie zostały wyprodukowane przez tego lidera na rynku światowym — również najnowsze urządzenie do obróbki obrzeży typu KFL 610 PowerLine. Maszyna ta jest zarówno wyposażona w agregaty LaserTec oraz kleju topliwego, jak i konsekwentnie przystosowana do produkcji pojedynczych egzemplarzy. Najróżniejsze części są podawane w dowolnie ustalonej kolejności i automatycznie obrabiane odpowiednim materiałem obrzeża, zgodnie z indywidualnymi wymaganiami.

Również wymiana lasera na klej topliwy i odwrotnie, w zależności od obrabianej części, przebiega niezwykle płynnie, bez ręcznego wykonywania jakichkolwiek czynności przez operatora maszyny. Urządzenie dokładnie „wie”, jak mają być obrobione poszczególne części. Do obsługi maszyny wystarczy jedna osoba. Na końcu urządzenia znajduje się robot, który przekazuje części do dalszej obróbki krawędzi lub układa je w stosy, gdy są już gotowe.

Skąd jednak maszyna i robot (jak również wszystkie inne maszyny oraz pracownicy przy stanowiskach pracy ręcznej) wiedzą, co w danym momencie należy zrobić z określoną częścią? Od kogo otrzymują taką informację? Właśnie w tym momencie kluczową rolę odgrywają komponenty, bez których jakiekolwiek zautomatyzowane procesy nie byłyby możliwe.

Mózg zautomatyzowanej produkcji

W związku z cyfryzacją nie można już traktować maszyn i procesów jako osobnych, odizolowanych jednostek. Takie podejście widać także w firmie Bosch. Oprócz urządzenia do obróbki obrzeży Norbert Bosch zainwestował również w system sterowania produkcją ControllerMES firmy HOMAG. Dzięki niemu można przygotowywać dane dotyczące konstrukcji i wykazów części tak, aby wszystkie kolejne, po części zautomatyzowane procesy wykonywane zarówno na maszynach, jak i na stanowiskach pracy ręcznej, mogły być indywidualnie optymalizowane i organizowane. Modułowy system zarządza wszystkimi obszarami — od inteligentnej konfiguracji danych produkcyjnych, poprzez planowanie produkcji, aż po całkowitą kontrolę po montażu końcowym.

Norbert Bosch po raz pierwszy zetknął się z systemem ControllerMES podczas targów LIGNA 2017. „Nie interesowali mnie żadni dostawcy zewnętrzni. Potrzebowałem jednego partnera systemowego, który zapewni mi wszystko, czego potrzebuję. Dlatego ślepo zaufałem ekspertom firmy HOMAG. — mówi podczas naszej rozmowy — ControllerMES to pierwsze oprogramowanie, które zachwyciło mnie od samego początku”.

Oprogramowanie branżowe i CAD to podstawa

Od 1985 roku Norbert Bosch używa w swoim zakładzie oprogramowań branżowych firmy OS Datensysteme, a od 2004 — systemu CAD stworzonego przez Imos, obecnie jego najnowszej wersji — Imos iX. Z punktu widzenia przygotowania pracy zamówienia realizuje się na dwa sposoby. Części standardowe (np. szafy o zmiennych rozmiarach, stoły konferencyjne o zdefiniowanych wielkościach itp.) mogą być przygotowywane jedynie za pomocą OSD, natomiast do konstrukcji indywidualnych części niestandardowych potrzebny jest system Imos iX. Po kompleksowym zaplanowaniu zamówienia dane są przekazywane do systemu ControllerMES. W firmie Bosch obecnie około 95% danych pochodzi z OSD, a reszta — z Imos iX.

Prawdziwy przełom

Następnie do akcji wkracza inteligentna obsługa danych przez system ControllerMES. System sterowania produkcją dostarcza dane do optymalizacji cięcia, generuje dane niezbędne do drukowania etykiet, obróbki obrzeży i CNC, oraz przydziela jednoznaczne numery elementów — tzw. Unique-Part-IDs. Tylko dzięki tym informacjom może mieć miejsce na przykład zautomatyzowana obróbka obrzeży, prawidłowe kierowanie forniru oraz drukowanie odpowiednich etykiet.

W obu centrach obróbkowych CNC pierwszym etapem obróbki jest skanowanie etykiet części. Na stanowiskach pracy ręcznej system sterowania produkcją przedstawia graficznie tylko te informacje, które są tam rzeczywiście potrzebne.

Zważając na to, że jeszcze pół roku wcześniej dane części wprowadzano ręcznie do arkusza w Excelu i w taki sam sposób podawano w procesie produkcji, można stwierdzić, że najnowsze inwestycje przyniosły prawdziwy przełom.

Elastyczność w przyszłości

Dzięki inwestycji w technologię maszynową oraz system sterowania produkcją Norbert Bosch jest doskonale przygotowany na przyszłość. Udało mu się wyraźnie podnieść wydajność, jakość oraz ekonomiczność. Postęp można zauważyć również w zakresie elastyczności.

Stolarz już może pochwalić się licznymi osiągnięciami, ale ma też plany na przyszłość. „Bezruch oznacza krok w tył, a my patrzymy zawsze przed siebie. Kolejne projekty leżą już gotowe w szufladzie. Zobaczymy, co uda nam się stworzyć, łącząc nasze własne pomysły z kreatywnością firmy HOMAG. Jednego jestem pewien: jeszcze wiele przed nami…” — mówi.

Kilka słów o systemie ControllerMES:  Nieprzerwany przepływ danych i informacji

ControllerMES to system sterowania produkcją stworzony przez HOMAG Group. Umożliwia on nieprzerwany przepływ danych i informacji w trakcie procesu produkcji oraz zdigitalizowane planowanie i organizację produkcji. Dane są tworzone w systemie ERP i/lub CAD, przekazywane do systemu ControllerMES i tam organizowane oraz analizowane odpowiednio do wszystkich dalszych procesów obróbkowych.

Etykiety z kodami kreskowymi umożliwiają następnie jednoznaczną identyfikację każdego elementu — niezależnie od tego, gdzie odbywa się produkcja. Dodatkowo niezbędne dane maszyn asygnowane są poprzez odczyt kodu kreskowego na danej maszynie (np. wykrój, obróbka obrzeży, CNC). Dzięki elastycznemu grupowaniu zamówień oraz bezproblemowej komunikacji z narzędziem optymalizacji wykrojów Cut Rite zredukowana zostaje ilość odpadów.

Postęp w zarządzaniu zamówieniami w systemie ControllerMES widoczny jest przestrzeni całego procesu produkcji. Na pierwszy rzut oka widać, czy pojedyncze komponenty są gotowe do montażu czy do wydania. Jeśli jakaś część szybko musi zostać ponownie poddana obróbce, system ControllerMES wspiera proces przy pomocy odpowiedniej, przemyślanej logiki.

 

Źródło: homag.com